KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
Cuma abi
20.11.2014 16:12:04
Sayın hocam Bizde kalan bir ihalede rakip firmanın kik e yaptığı itiraz sonusunda işe düzeltici işlem kararı çıktı bu esnada aynı ihaleye katılan bazı firmalar geçici teminat mektuplarını geri almıştır sınır değer hesaplamalarında teminatlarını geri alan firmalar dahil olurmu saygılar
teminatın geri alınması mhak arama yollarının kullanılmasına engel olmaz
Av. Atilla İNAN
KORHAN DEMİRCAN
20.11.2014 11:33:44
Merhaba Bir temizlik ve ilaçlama hizmet alımında o alımla ilgili idare kamyonet araçda talep etmektedir 02 ekim 2014 tarihinde hizmet alımı suretiyle taşıt edinilmesi ilişkin esas ve usullerde değişiklik yapılması hakkında karar ile araç kiralamalarında kasko bedelinin % 2 si teklif bedelini geçemez diyor bu yalnızca araç kiralama alımlarındamı geçerlidir. yoksa alım işi içerisinde ihtiyaç olan araç içinde geçerlimidir. tek başına araç kiralama ihalelerinde mi geçerlidir.
Alım işinde işin doğası icabı sigorta gideri ve racın kasko sigortası yapılması alıcı ilgilendiren bir konu olamaz.
Av. AtillA inan
ceren kara
18.11.2014 22:53:02
hocam kolay gelsin,öncelikle iyi çalışmalar dilerim.Katıldığımız bir diş protez hizmet alımı ihalesinde en avantajlı teklif firmamıza ait.Kurum tarafından hazırlanan idari şartnamede işdeneyim belgesi olarak istenen benzer iş tanımında dişhekimliği fakültelerinden veya hastanelerinden alınmış işdeneyim belgesi isteniyor deniyordu.Bizde sağlık bakanlığına bağlı bir hastaneden alınmış olan iş deneyim belgemizi koyduk.Fakat kurum iş deneyim belgemiz diş hekimliği fakültesinden alınmadığı için bizi eliyor.İstediği iş deneyim belgesi sonradan tamamlatılabilen bir belgemidir.Veya bu şekilde işdeneyim istenerek rekabet kısıtlanabilir mi?Acil yardımınıza ihtiyacım var teşekkür ederim.
yETERLİK DEĞERLENDİRİLMESİNDE DİKKATE ALINABİLECEK BELGELER KAMU İHALE KANUNUN 10 UNCU MADDESİNDE SAYILIŞTIR. ŞARTNAMEDE BUNUN DIŞINDA BELGELER ARANMASI KANIMCA ELEME SEBEBİ OLAMAZ.HAK ARAMA YOLLARINI KULLANSANIZ YERİNDE OLUR.
AV. ATİLLA İNAN
Ali Şahin
17.11.2014 11:01:42
Sayın Hocam. Bir Yapım İşinde, herhangi bir İŞDENEYİM BELGESİ BULUNMAYAN ALT YÜKLENİCİ çalıştırılabilir mi? Saygılarımla..
İş deneyim belgesi sunmak ihaleye katılan istekliler için söz konusu o9lur. Alt yükleniciler için iş deneyim belgesi aranmaz.
Av. Atilla İNAN
kemal öztürk
14.11.2014 17:17:28
sayın hocam girmiş olduğumuz ihalede biz en avantajlı teklifiz fakat kurum ihale tenzilatımız az olduğu için ihaleyi iptal ediyor böyle bir hakları var mıdır Bu durumda ne yapmalıyız
İdareye itiraz ve kamu ihale kurumuna itirazen şikayet haKLARINIZ VAR. aYRICA İHALENİN İPTALİ KARARINA KARŞI DAVA AÇMA HAKKINIZ VAR HAKLARINIZI KULLANABİLKİRİSNİZ bEN AVUKAT OLARak hukuki yardımda bulunabilirim 03124351907 arayınız.
Av. Atilla İNAN
Sinan sunbat
28.10.2014 13:16:36
Selamlar..Hocam almış olduğumuz işin proje eklerınde statik proje dokumana eklenmemıs bız de kendı bıldıgımız yontemlere gore hesap yaptık işi aldık sorum su kurum bu eklemedıgı detaylar zorla uygulatabilir mi
İhale dokümanına ilişkin bir sorunun; ihale tarihinden önce açıklama istenmesi, sonuç alınamaması halinde ise, şikayet yoluyla çözülmesinde yarar görülmekle beraber,detay için görüşebiliriz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
mehmet deryahan
27.10.2014 11:44:01
sayın hocam yapımişi ihalesine katıldık.verdiğimiz teklif yaklaşık maliyetin yüzde 2.üzerinde oldu tek firma katıldık.ihale iptal edilebilinirmi.itiraz hakkımız varmıdır saygılarla.
ilk önce idareye daha sonra kik e başvuru hakkınız var. sorun rekabet koşullarının oluşup oluşmadığı konusunda Eğer ihale şartnamesi yeterince alınmış ve yeterince teklif verilip sizinki tek geçerli teklifse rekabet koşulları oluşmuş demektir.
Av. Atilla İNAN
FERAL İNŞAAT
21.10.2014 12:44:10
hocam iş deneyim belgesi olan bir şirketi kendi şirketimize ortak alırsak iş deneyim belgesini kullanabilirmiyiz?
Bir gerçek veya tüzel kişiye ait iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanılabilmesi için belge sahibinin(gerçek veya tüzel kişinin) söz konusu şirkette en az bir yıl süre ile yarıdan fazla hisseye sahip olması gerekir
Namık DAĞALP
Abdullah Çatal
20.10.2014 23:51:28
merhaba belediye ihalelerine arsa satış vs. hiç ihaleye girmemiş birisi gerçek şahıs kişiler girebilirmı.
tabi girebilir.
Av. Atilla İNAN
bahar doğangün
20.10.2014 12:43:53
İyi çalışmalar dilerim. tek ortaklı bir şirketimiz var ve yapım ihalelerine girmek istiyoruz. Ancak şirket ortağı mimar ya da mühendis değil. Daha önceden de yapım işi ile ilgili hiç iş deneyim belgemiz yok. Bu durumda yanımızda mimar ya da mühendis çalıştırsak onun mezuniyet belgesini iş deneyimi olarak kullanabilir miyiz ? Eğer kullanabilirsek ne kadar zamandır şirketimizde sigortalı olarak çalışması gerekmekte. Bilgi vermenizi arz ederim. Saygılar
Bir mimar veya mühendis bekleme süresi olmadan şahsen diplomasını ihalelerde benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği gibi, diplomasını %51 veya daha fazla hissesine 5 yıl süre ile sahip olduğu tüzel kişiliği olan bir şirket (örneğin anonim veya limited şirket) adına da kullanmak suretiyle ihalelere iştirak edebilir.
Namık DAĞALP