KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
Berkant Kandemir
01.09.2015 12:51:54
Hocam merhabalar, Ben elektronik mühendisiyim, yaklaşık 8 yıldır nşaat firmalarında elektrik şantiye şefliği yaptım. 2 ortaklı limited şirketi kurup inşaat işleri yapmak istiyoruz. Kamu ihalelerine girmekistiyoruz. İnşaat mühendisi değiliz. Kuracağımız firma kamu ihalelerine girebilirmi?
Hiç öğrenimi olmayanlar müteahhitlik yapabilirken böyle bir soru sormanıza şaşaırdım
Av.Atilla İNAN
Tugba
25.08.2015 14:04:21
Bir arsa icin ihaleye girdim parasinida yatirdim fakat belli bi miktar kdvsi varmis onu 6 aydir odemedim ve tapuyu alamadim parama sıkınti olur mu
Detay için görüşelim.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
halil çalımlı
21.08.2015 20:43:03
şahıs şirketi ile ihalelere katılabilir miyim ?
Yeterlik kriterlerini sağlayan gerçek veya tüzel kişilerin ihalelere katılmasında bir engel bulunmamaktadır.
Namık DAĞALP
Hıdır Pencar
21.08.2015 17:48:40
Hocam Merhaba Gerçek Kişi olarak faaliyet gösteren bir inşaat mühendisinin hem yüklenici iş bitirmesi var hemde şantiye şefliği olarak iş denetleme belgesi var. iş denetlemesini ayrı bir şirkete iş bitirmesini ayrı bir şirkette yarıdan fazla hisselerine ortak olarak aynı ihaleye teklif vermemek koşulu ile ihalelere girilebilinir mi? Teşekkür ederim.
Yönetmeliğin 47. maddesinde yer alan "...Tüzel kişi tarafından sunulan iş deneyimini gösteren belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, bu ortağa ait iş deneyimini gösteren belgeler teminat süresi sonuna kadar başka bir tüzel kişiye kullandırılamaz..." şeklindeki hükmü dikkate almanızda yarar vardır.
Namık DAĞALP
Muhammet Ali VARLI
21.08.2015 15:59:55
4734 e göre yapılan Hizmet Alım ihalesi kapsamında tarafımızdan talep edilen ÖZMAL şartı mevzuatta yeri varmıdır? Kooperatiflerin üyeleri ile kurdukları İŞORTAKLIĞI beyanında ÖZMAL şartı ortakların malları ile karşılanabilirmi?
İhalelerde gerekli olan makine ve teçhizatın kendi malı olarak istenmemesi esastır.Ancak, işin gereği olarak bunların bir kısmı için kendi malı olma şartı istenebilir.Bu şartın ihaleye giren gerçek veya tüzel istekli tarafından veya iş ortaklığı olarak girilen ihalelerde ortaklardan biri veya bir kaçı tarafından sağlanabilir.
Namık DAĞALP
Ümit Coşkun
21.08.2015 13:32:25
Sn. Hocam, Aralık 2014 kuruluşlu bir firma olarak bir ihaleye iştirak etmek istiyoruz ve ihalede iş deneyim belgesi istenmektedir. 1 yılı doldurmamış firmalardan iş deneyim belgesi istenmediğine dair bir bilgi aldık ama Kamu İhale Kanunu'nda bu hususu göremedik. Bilginin doğru olup olmadığı, doğru ise hangi maddeye göre doğru olduğu konusunda bilgi vermenizi rica ederiz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz. Saygılarımızla.
Yeni kurulmuş firmalara ilişkin bir muafiyet bulunmamaktadır.Gireceğiniz ihalelerde iş deneyim belgesi isteniyorsa bu belgenin teklifle beraber sunulması gerekir.İş deneyim belgenizin bulunmaması nedeniyle belge istenmeyen ihalelere katılmak veya özel kesime iş yapmak suretiyle deneyim kazanabileceğiniz kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
Sait Özdemir
20.08.2015 23:36:56
Kamu ihalelerine katılmak istiyorum. Şahıs firmam var fakat askerliği yapmadığım için bakaya kaldım. İhaleyi kazanınca askerlik durum belgesi isteniyor mu? bakaya kalmak ihaleyi alamama sebebi midir?
Yeterlik kriterleri arasında askerlik durum belgesi bulunmamaktadır.İhale işlemleri vekiliniz tarafından da yürütülebilir.
Namık DAĞALP
mahir tekin
19.08.2015 16:26:14
s.a. hocam biz iki arkadas şirket kurup kamu ihalelerine girmeyi düşünüyoruz. arkadaş inşaat mühendisi. nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz.
İhale mevzuatını incelemenizde yarar vardır.Somut olaylarla ilgili sorularınızı da her zaman yazabilirsiniz.
Namık DAĞALP
Şükrü
18.08.2015 00:58:16
Hocam bir ihalede 2 istekli katılmış olup 1 isteklinin teminatı uygun olmamasından elenmesinden sonra idare rekabet ortamı olmadı diye ihaleyi iptal etmiş. Bu durumda ihalenin iptal kararının iptali için direk idari yargıyamı gideceğiz yoksa önce idareye şikayet ve cevaba göremi gideceğiz bu durumda kik şikayeti söz konusu olurmu teşekkür ederim
Doğrudan idari yargıya gidebilirsiniz
Av. Atilla İNAN
SERKAN GENÇARSLAN
17.08.2015 12:50:20
İNŞAAT YAPIM İŞLERİNDE FİRMA ORTAĞININ BÜYÜK HİSSEDARI İNŞAAT MÜH.OLMA ZORUNLULUĞU VARMI VARSA BU FİRMA KURULDUKTAN 1 YIL SONRAMI İHALELERE GİREBİLİR..
Dediğinişz şekilde bir zorunluluk yok
Av. Atilla İNAN