KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
AHMET İPEK
17.12.2014 13:54:28
GİRDİĞİM BİR İŞTE BENİM FİRMAMA YASAKLI BAŞKA FİRMA İLE İHALEYE GİRDİM VEKALETLE BENİ YİNE ELEDİLER TEMİNATIMI YAKTILAR VEKALETTEN DOLAYI CEZA ALDIM KİKE GİDEBİLİRMİYİM
4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 11. maddesine göre geçici veya sürekli olarak yasaklı olanlar doğrudan veya dolaylı veya alt yüklenici olarak, kendileri veya başkaları adına hiçbir şekilde ihalelere katılamazlar.
Namık DAĞALP
cemal tan
08.12.2014 15:42:10
Sayın hocam ortak girişim yapılarak girilecek yapım işinde pilot ortak ve özel ortak olmak üzere 2(iki) firma ile katılıyoruz ortaklık oranı %95-%5 olacak bu durumda pilot ortak iş bitirme belgesinin %80 sağlaması yeterlimidir ? yoksa %95 sağlamak zorundadır teşekkür ederim
(6) (Değişik:RG-16/7/2011-27996) İş ortaklığında, pilot ortağın istenen asgari iş deneyim tutarının en az % 80’ini, diğer ortakların her birinin ise, istenen asgari iş deneyim tutarının en az % 20’sini sağlaması zorunludur.
Av.Atilla İNAN
Ali Şahin
08.12.2014 14:01:38
Sayın Hocam.. Bir yapım işinde altyüklenici sözleşmesi yapılmış. Bu iş, ilk sözleşme bedeli tamamlanmadan (%70) sonlandırılmış. Bu durum, alt yüklenici sözleşmesindeki miktarların da tamamlanmmamasına yol açmış. Sözleşmesindeki miktar ve tutarı sağlayamayan alt yükleniciye, işbitirme belgesi verilir mi? Saygılarımla..
diğer koşullar gerçekleşmişse tamamlanabilen miktar kadar iş deneyim belgesi alma hakkı doğar
Av. Atilla İNANB
selda sebzeci
04.12.2014 16:19:32
merhaba katıldığımız bir ihalede bir firma önce kuruma sonra kike itiraz etti kikten şikayetin reddi kararı çıktı.Aynı firma başka sebeplerle yine önce kuruma sonrada kike tekrar itirazda bulundu.bir firma kike farklı sebepler olsa bile 2 kez itiraz edebilirmi?
Olması mümkün görünmüyor,herşeyden önce süre açısından başvuru haklarını kaybetmiş olması gerekir. Konuyo Namık Beyi arayarak sorarsanız daha iyi olur.
Av. Atilla İNAN
murat güven
04.12.2014 14:55:24
KOLAY GELSİN HOCAM FES EDİLEN İŞLERDE TEK TARAFLI YAPILAN KESİN HAKEDİŞTEN SONRA TAHHAKKUT ETİLEN MİKTARDA ÖNCELİK KAMU ALACAKLARI MI YOKSA İŞCİLİK ALACAKLARI MI? TEŞEKKÜRLER
İcra takibi yapılmış mı ? bu konuyu bir icra avukatına sorasanız daha yuararlı bilgiler edinebilirsiniz.
Av. Atilla İNAN
Cuma abi
20.11.2014 16:12:04
Sayın hocam Bizde kalan bir ihalede rakip firmanın kik e yaptığı itiraz sonusunda işe düzeltici işlem kararı çıktı bu esnada aynı ihaleye katılan bazı firmalar geçici teminat mektuplarını geri almıştır sınır değer hesaplamalarında teminatlarını geri alan firmalar dahil olurmu saygılar
teminatın geri alınması mhak arama yollarının kullanılmasına engel olmaz
Av. Atilla İNAN
KORHAN DEMİRCAN
20.11.2014 11:33:44
Merhaba Bir temizlik ve ilaçlama hizmet alımında o alımla ilgili idare kamyonet araçda talep etmektedir 02 ekim 2014 tarihinde hizmet alımı suretiyle taşıt edinilmesi ilişkin esas ve usullerde değişiklik yapılması hakkında karar ile araç kiralamalarında kasko bedelinin % 2 si teklif bedelini geçemez diyor bu yalnızca araç kiralama alımlarındamı geçerlidir. yoksa alım işi içerisinde ihtiyaç olan araç içinde geçerlimidir. tek başına araç kiralama ihalelerinde mi geçerlidir.
Alım işinde işin doğası icabı sigorta gideri ve racın kasko sigortası yapılması alıcı ilgilendiren bir konu olamaz.
Av. AtillA inan
ceren kara
18.11.2014 22:53:02
hocam kolay gelsin,öncelikle iyi çalışmalar dilerim.Katıldığımız bir diş protez hizmet alımı ihalesinde en avantajlı teklif firmamıza ait.Kurum tarafından hazırlanan idari şartnamede işdeneyim belgesi olarak istenen benzer iş tanımında dişhekimliği fakültelerinden veya hastanelerinden alınmış işdeneyim belgesi isteniyor deniyordu.Bizde sağlık bakanlığına bağlı bir hastaneden alınmış olan iş deneyim belgemizi koyduk.Fakat kurum iş deneyim belgemiz diş hekimliği fakültesinden alınmadığı için bizi eliyor.İstediği iş deneyim belgesi sonradan tamamlatılabilen bir belgemidir.Veya bu şekilde işdeneyim istenerek rekabet kısıtlanabilir mi?Acil yardımınıza ihtiyacım var teşekkür ederim.
yETERLİK DEĞERLENDİRİLMESİNDE DİKKATE ALINABİLECEK BELGELER KAMU İHALE KANUNUN 10 UNCU MADDESİNDE SAYILIŞTIR. ŞARTNAMEDE BUNUN DIŞINDA BELGELER ARANMASI KANIMCA ELEME SEBEBİ OLAMAZ.HAK ARAMA YOLLARINI KULLANSANIZ YERİNDE OLUR.
AV. ATİLLA İNAN
Ali Şahin
17.11.2014 11:01:42
Sayın Hocam. Bir Yapım İşinde, herhangi bir İŞDENEYİM BELGESİ BULUNMAYAN ALT YÜKLENİCİ çalıştırılabilir mi? Saygılarımla..
İş deneyim belgesi sunmak ihaleye katılan istekliler için söz konusu o9lur. Alt yükleniciler için iş deneyim belgesi aranmaz.
Av. Atilla İNAN
kemal öztürk
14.11.2014 17:17:28
sayın hocam girmiş olduğumuz ihalede biz en avantajlı teklifiz fakat kurum ihale tenzilatımız az olduğu için ihaleyi iptal ediyor böyle bir hakları var mıdır Bu durumda ne yapmalıyız
İdareye itiraz ve kamu ihale kurumuna itirazen şikayet haKLARINIZ VAR. aYRICA İHALENİN İPTALİ KARARINA KARŞI DAVA AÇMA HAKKINIZ VAR HAKLARINIZI KULLANABİLKİRİSNİZ bEN AVUKAT OLARak hukuki yardımda bulunabilirim 03124351907 arayınız.
Av. Atilla İNAN