KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
haydar şahin
16.01.2018 15:01:33
merhaba.belediye kapalı teklif usulu ile mal alım ihalesi yaptı biz iki firma aynı fiatı verdik.bu durumda bizden iş bitirme belgesi istendi.ben firmam olarak 2015 yılında özel sektöre yaptıgım işin faturalarını ibraz ettim fakat o yılda sözleşme yapmamıştık sözlememiz yoktu.belediye karşı firmanın iş deneyim belgesi yüksek diye onu dikkate aldı bu dogrumu tşklr
İdari şartnamede yapılan işlem doğrultusunda düzenleme var ise, yapılan işlemde hata olmadığı kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
Rıza TAŞÇI
14.01.2018 11:43:30
Merhaba bi insaat muhendisi arkadasimla limited sirkiti kurup dsi ihalelerine girmek istiyoruz normalde ikimizinde şahıs sirketi var is bitirme belgelerimiz var bugun sirket kurdugumuzu varsayarsak yarin ihaleye girebilirmiyiz beklememiz gerekiyor mu
Bir mühendis veya mimarın,sahip olduğu diplomasını tüzel kişiliği olan bir şirkette (örneğin kollektif veya komandit gibi şahıs ya da anonim veya limited gibi sermaye şirketinde)kullanmak istemesi halinde, diploma sahibinin, Kanunun 62. maddesi uyarınca, o tüzel kişilikte en az %51 veya daha fazla hisseye 5 yıl süre ile sahip olması,iş deneyim belgesinin bir tüzel kişilikte kullanılnası için ise, belge sahibinin o tüzel kişilikte yarıdan fazla hisseye en az bir yıl süre ile sahip olması gerekir
Namık DAĞALP
Arif KINACI
13.01.2018 16:52:49
Hocam Merhaba, A XVIII İŞ BİTİRMESİ İLE A V İSTEYEN İŞLERE GİREBİLİR MİYİZ? VEYA A XVIII İŞ BİTİRME İLE HANGİ İŞLERE GİREBİLİRİZ ?
Benzer iş tebliğinde AV D Grubuna ilişkin belgesi olanların AXVIII Grubu işlere girebileceği belirtilmiş ancak, AXVIII Grubuna ilişkin belge sahibinin AV Grubu işlere girebilmesine ilişkin bi düzenleme mevcut değildir .AXVIII Grubu belgesi olanların girebileceği işler ilgili bölümde belirtilmiştir.
Namık DAĞALP
ayhan şenocak
12.01.2018 13:10:54
Hocam merhaba gireceğimiz bir ihalede yap-sat işimizi belediyeden onaylatarak iş bitirme aldık. İhaleye girerken bu iş bitirmenin %60 alınıyormuş ama iş bitirmenin ekinde yap-sat sözleşmemizi de koymamız gerekiyor mu? iyi çalışmalar
Her hangi bir nedenle (şikayet veya ihbar ya da idarece yapılacak inceleme sonucu)sözleşmenin istenmesi halinde iş deneyimine dayanak teşkil eden belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
Namık DAĞALP
ihsan buzdağlı
09.01.2018 05:33:04
Merhaba, kamu yapım ihalelerinde iş deneyim belgesi istenmeyen ihaleler var mıdır ve türü nedir ayrıca firma bünyesinde çalışan mühendis ile ortak olmadan diplomasını iş deneyim olarak kullanabilirmiyiz.
4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre yapılan yapım ihalelerinde iş deneyim belgesinin istenilmesi zorunludur.Bu konuda özel kesime iş yapılmak suretiyle deneyim kazanılabilir.Bir mühendis veya mimarın diplomasının tüzel kişiliği olan bir şirkette(anonim,limited,okollektif veya komandit şirket) kullanılabilmesi içi, diploma sahibinin o şirkette en az %51 hisseye 5 yıl süre ile sahip olması gerekir.
Namık DAĞALP
Faruk Topdaş
08.01.2018 22:21:00
21 şubat 2016 tarihli mezunitim inş Müh diploma 01 01 2018 tarihinde iş deneyim olarak tam 12 yıl sayılır mı
KİK kararlarına göre, mezuniyet sonrasına ilişkin sürenin hesabında, mezuniyet tarihinden geriye doğru yıl,ay,gün hesabı yapılması gerekir.
Namık DAĞALP
mehmet acar
05.01.2018 19:42:41
zemin iyileştirme işinde ve tamamı fore kazık imalatı yapılmıştır. hangi iş deneyim gurubunu kapsıyor iyi çalışmalar
Yapılan işin hangi yapıyla ilgili olduğu hususuyla ilgili detaylı bilgiyle daha sağlıklı bir değerlendirme yapmanın mümkün olacağı kanaatiyle görüşelim.(tlf:05337192565)
Namık DAĞALP
nalan filiz
04.01.2018 11:23:24
merhabalar. 2018 yılının ocak ayında yapılan bir ihalede 2016*2015*2014 yılı bilanço ortalamaları kullanılabilir mi. bu hususta değerli fikirlernizi rica ederim. iyi çalışmalar.
İhalenin yapıldığı yıldan bir önceki yıla ait belgenin de sunulması gerekir.Örneğin, Kamu İhale Genel Tebliğinin yapım işlerine ilişkin bölümünde,"...Bilanço rasyolarına ilişkin kriterleri ihalenin yapıldığı yıldan önceki yılda sağlayamayan aday ve istekliler, son üç yıla kadar olan yılların belgelerini sunmak suretiyle kriterleri sağladıklarını tevsik edebileceklerdir. Ancak bu durumda, ihalenin yapıldığı yıldan bir önceki yıldan itibaren geriye doğru olan yıllara ait belgelerin sunulması zorunludur..." şeklinde açıklamalara yer verilmiştir.
Namık DAĞALP
Gökhan Demir
03.01.2018 23:51:23
Hocam iyi çalışmalar, şöyle bir sorum olacak. Herhangi bir limited şirketi gayrimenkul, otomotiv vs. Madencilik sektörüyle ilgili bir ihaleye girebilir mi?(örn: bir kömür sahası ve ocağı ihalesi)
Şiket kuruluş amacaı ve kapsamı içerisinde oleduğu zaman girer
AV.Atilla İNAN
Cengiz çelik
29.12.2017 21:56:03
Orman emvali istifleme iş deneyimi almak istiyorum şartları nedir? Yardımcı olurmusunuz?
Ya mezuniy3ete binaen iş deneyim belgenizin olması ya da daha önce söz konusu işle ilgili bir iş bitirme belgenizin olması gerekir
Av.Atilla İNAN