KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
Mehmet Aksu
16.04.2014 22:21:47
Hocam selamlar! Hizmet alımı yönetmeliğine göre yapılan personel çalıştırılması işinde (götürü bedel ) iş artışı , yani hocam %10 artışına gidilebilinirmi? Mevzuat ne diyor? Saygılarımla...
Sözleşmede öngörülemeyen durumlar nedeniyle iş artışınının zorunlu olması ve sözleşmeye esas proje içerisinde kalması koşuluyla mümkün görünüyor.
Av. Atilla İNAN
Hasan KURTİPEK
16.04.2014 19:54:09
27/03/2014 tarihinde İlksan genel Müdürlüğünün birim fiyat teklif ihalesine katıldım.Yer görme belgesini ihale dosyasına koymadınız diye elemişler.İdari şartname ve ihale ianında yer görme belgesinden bahsedilmemiş sadece idari şartnameye ek Teknik raporun sonuna yer görme belgesi ihale dosyasına konulacak denilmektedir. Teknik şartnamede bahsedilen işyeri görme belgesi konulmadı diye firmamızın elenmesi yerindemidir.Kuruma itiraz ettim.Uygun görürseniz KİK e de gideceğim.Saygılar
İş yeri göreme belgesi eleme sebebi olmaz hak arama yollarına başvurmanızı öneririm profosyenel yardım isterseniz 0532 481 3718
Av Atilla İNAN
FURKAN AYTEKİN
15.04.2014 07:35:47
HOCAM ANAYASA MAHKEMESİNİN İPTAL KARARINA GÖRE ARTIK %50-50 MÜH. ORTAKLIĞI İHALELERDE GEÇERLİ DEĞİL DİYE DUYDUM KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ? ÖNCEDEN KURULMUŞ FİRMALARI DA ETKİLERMİ BU YASA
Kanunun 62. maddesinin (h) fıkrasında yer alan "... veya her iki ortağın da mühendis olup %50-%50 ortak olduğu..." ibaresi Anayasa Mahkemesinin 10.12.2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla iptal edilmiş ve bu kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından başlayarak 6 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verilmiştir.Kararın yürürlüğe gireceği tarihe kadar KİK tarafından bir düzenleme yapılmaması halinde(düzenlenme yapılıp yapılmayacağının KİK nezdinde araştırılması gerekir), bu hüküm yürürlükten kalkacaktır.Söz konusu tarihe kadar yeni bir düzenleme yapılmaması ve anılan hükmün yürürlükten kalkması halinde, bu yapıda ihalelere katılımın mümkün olamayacağı ancak, daha önce yapılmış sözleşmelerin etkilenmeyeceği kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
Hasan Aydoğan
07.04.2014 08:42:45
Sayın Hocam; Hizmet Alımı bir iş de (Götürü Bedel) %80 tamamlanan işin belli bir kısmını idare iptal edebilir mi? Örneğin işin içinde iş makinası kısmını? Saygılarımla...
iptal terimi teknik ihale sözleşmesi imzalanmadan önce yapılır. Sizinbki sözleşmede eksiltme işi bunun koşulları farklı. Sözleşmenin anahtar teslimi olup olmamasına gföre ahkamı değişir. Ayrıntılı bilgi iiçin 03124351907-05324813718
Av. Atilla İNAN
Murat Ak
05.04.2014 18:49:33
Hocam merhabalar bir ikmal yani tamamlama inşaatı bitirildikten sonra alınan iş deneyim belgesi hangi grup işdeneyim belgesine girer
Belgeniz üst yapı(bina) işlerine ilişkin onarımla ilgili ise, B/III grubu işlere girebileceğiniz kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
filiz akkaya
04.04.2014 16:50:18
ihaleye girerken sunmuş olduğumuz iş bitirme belgesi ile ihaleyi üztlendik. Ancak gelen itiraz üzerine geri alındı. Gerekçe olarak iş bitirme belgesi olarak sunmuş olduğumuz işlerde daha önce işi bitirdikten sonra üste para vermemiz gösterildi. Üzerine para almanız gerekliydi denilmiş. Bu hangi kanuna veya mevzuata dayanmaktadır, dava açılabilirmi?
Filiz hanım sorunuz anlaşılmıyor. Telfonla izah etseniz daha yararlı ol03124351907-05324813718aca sanırım
AV. Atilla İNAN
mehmet Erdoğan
04.04.2014 01:21:23
Yüzde 50-50 iki mühendis ortaklı şirk. Diplomayla ihaleye girme Haziran'da kalkacakmı yoksa yeni bir karar varmı.saygılarımla
Kanunun 62. maddesinin (h) fıkrasında yer alan "... veya her iki ortağın da mühendis olup %50-%50 ortak olduğu..." ibaresi Anayasa Mahkemesinin 10.12.2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla iptal edilmiş ve bu kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından başlayarak 6 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verilmiştir.Kararın yürürlüğe gireceği tarihe kadar KİK tarafından bir düzenleme yapılmaması halinde(düzenlenme yapılıp yapılmayacağının KİK nezdinde araştırılması gerekir), bu hüküm yürürlükten kalkacaktır
Namık DAĞALP
Ömer
03.04.2014 19:40:02
Hocam İyi Günler İhale yasağı almış bir şirket müdürü hakkında kamu davası devam ederken şirketteki % 70 hissesinin bir kısmını oğluna devredip hissesini % 49 a indirip, şirket müdürlüğünden ayrıldığında şirket gireceği ihalelerden Kamu ihale genel tebliği 28.2.3 maddesine istinaden elenebilir mi? Yasaklama veya Teminatı irat kaydetme gibi cezalar alabilir mi? Konu ile ilgili detaylı görüşmek te istiyoruz.
Ömer bey yasaklama kararının verildiği zamandaki durum esas alınır sonraki değişimler durumu etkilemez.
Av. Atilla İNAN
kemal
03.04.2014 15:39:32
merhaba hocam. ınsaat muhendisiyim ıhalelere gırbılmek ıcın sahıs ısletmesı kuracam bunun yanıda bırde lmt sırket.. kamudan aldıgım ıhalelerı lmtde taşeron olarak aktarbılırmıyım? yasal yonden bir sakıncası varmıdır?
Sorunuz net olarak anlaşılmamakla beraber, şu açıklamaların yararlı olacağı kanaatindeyim.Bir gerçek veya tüzel kişiye ait iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirkette (örneğin bir limited şirketinde)kullanılabilmesi için belge sahibinin o tüzel kişilikte yarıdan fazla hisseye en az bir yıl süre ile sahip olması gerekir. Bir mühendis veya mimara ait diplomanın tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanılabilmesi için diploma sahibinin o tüzel kişilikte en az %51 hisseye 5 yıl süre ile sahip olması gerekir.
Namık DAĞALP
Gülhatun EROĞLU
03.04.2014 09:56:36
Sayın Hocam, Belli istekliler arasında ihalede "2.İHALE AŞAMASINDA (Mali-Teknik dosyaların verildiği)" pilot ortağın iş bitirmesine göre puanlama veriliyor. Fiyat verirken de mi pilot ortağın iş bitirme miktarı esas alınır? O zaman özel ortağın iş bitirmesinin ne kadar etkisi olur? Bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla,
iş bitirme belgesinde işin eksiksiz ve kusursuz bitirilmesi esas alınır. İş ortaklarının ortaklık sözleşmesindeki oranklarına göre iş bitirme belgeleri verilir.
Av. Atilla İNAN