KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
SEHER ILIKKAN
07.12.2016 14:41:32
Merhabalar. A firması B firmasını satın alabiliyormu. Satın aldığında A firması B firmasının iş deneyiminin %100 ünü kullanabiliyormu. Kullanabilmesi için yapmamaız gereken işlemler nelerdir. Ayrıca ÇORUHGAZ DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. ye iş yaptık. Bununla ilgili alacağımız İş Deneyim Belgemizi Kamu Kurum ihalelerinde kullanabilmemiz için yapmamız gereken işlemler nelerdir. Bahsetmiş olduğum konularla ilgili tarafımıza dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. İlginize şimdiden teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim. Seher ILIKKAN
Bu konuda Atilla İNAN 2ın yapım işlerinde iş deneyim belgesi kitabını edinmenizde yarar var. Takıldığınız konularda diyalog kurarsak daha verimli olur.
Av. Atilla İNAN
Cemil Tonka
06.12.2016 11:31:44
merhaba, kat karşılığı bir arsayı bitirdim bunun belediyece iş bitirme belgesi var.. ihaleye girmek istediğimde bu belge iş bitirme belgesi olarak geçer mi ?
Özel sektöre yapılan yapım işleri ndeniyle iş bitirme belgesi resmi kurumlar tarafından Bütün kamu ihalelerinde kullanılabilir.verildiğinde geçerlidir.
Av. Atilla İNAN
Serdar Bülbül
05.12.2016 15:39:06
Merhaba, A ve B firması İş Ortaklığı şeklinde ihaleye katılacağız. A Pilot Ortak - B Özel Ortak olacak. Ortaklık oranında eski ihale yasalarında özel ortak için asgari % 20 hisse şartı vardı. Yeni yasada % 95 Pilot Ortak % 5 Özel Ortak şeklinde oran belirlenebilir mi? Oranlar ile ilgili Özel Ortak için yine asgari bir sınır var mıdır?Teşekkürler.
Pilot ortak en çok hisseye sahip olan ortak olarak belirlenir.Eşitlik olması halinde(örneğin 40,40 ve 20 şeklinde) kimin pilot ortak olduğu teklifle beraber verilecek iş ortaklığı beyannamesinde belirtilmesi gerekir.Öteden beri bu hükümde bir değişiklik bulunmamaktadır.
Namık DAĞALP
musa çelik
05.12.2016 13:30:36
Çekmeköy belediyesi çıkarmış olduğu yağmursuyu kanalı işinde kendi malı 2013 model ve üzeri lastikli eskavatür ve lastikli loder istemiş bu şart rakabet kuralarını ihlal etmiyormu bende 4 adet kendi malı paletli makina var ve lastikli loder var ihaleye girip beni elesiklerinde itiraz edersem kabul gürürmü saygılar
Mevcut araçlarınızın niteliği itibariyle ihale konusu işin gerçekleştirilebileceğini düşünüyorsanız,süresi içinde dokümana itiraz edilebilirsiniz.Detay için arayabilirsiniz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
ali cemre aras
30.11.2016 14:30:00
2016 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldum.6 yıldır ltd şirketinde %50 ortak olarak gözüküyorum. Kamu ihalelerine girmemde yeni mezun olmamın veya %50 hisseye sahip olmamın sakıncası var mı? Diğer şirket ortağı mühendis değildir. İhalelere girebilmem için şirket hissesinin %51 payına sahip olmam gerekiyorsa bu işlemi şimdi yapmam ihalelere girişimi sağlar mı ? şimdiden teşekkür ederim.
Mevcut hükme göre,bir mühendis veya mimarın şahıs olarak diplomasını iş deneyim belgesi olarak kullanmak suretiyle ihalelere girmesinde bekleme süresi bulunmamakla beraber, bu diplomanın tüzel kişiliği olan bir şirkette (örneğin kollektif veya komandit gibi şahıs ya da anonim veya limited gibi sermaye şirketinde)kullanılmak istenmesi halinde, diploma sahibinin o tüzel kişilikte %51 veya daha fazla hisseye en az 5 yıl süre ile sahip olması gerekir.
Namık DAĞALP
MUHAMMET BAĞIŞ
29.11.2016 12:33:06
MERHABA HOCAM.PAZARLIK USULÜ 21.B YE GÖRE YAPILAN KISMİ TEKLİFLİ İHALELEDE 1.TEKLİFLERİNİN ÜZERİNDE 2.TEKLİFLERİ 1.DEN 1TL YÜKSEK.AMAÇ RAKİPLERİ ZARARA UĞRATMAK.BUTÜR TEKLİF VERENLERE CEZAİ İŞLEM YAPILA BİLİYOR MU? TEŞEKKÜR EDERİM.
İkinci teklifin birinciden yüksek yüksek olmaması gerekir.Detayı görüşebiliriz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
Ahmet Alemdar
28.11.2016 19:50:36
Hocam öncelikle iyi akşamlar diliyorum Sorum şu yönde hocam Kendim maden mühendisiyim ve tüzel kişilik olan bir firmanın %51 hissedarı ve aynı zamanda müdürüyüm bu firmanın yapmış olduğu işlerden dolayı bana İş Yönetme Belgesi Alma hakkı doğar mı aydınlatırsanız çok sevinirim Hocam SAYGILARIMLA
Şahıs şirketlerinde(kollektif veya komandit gibi)ortakların ayrılması halinde, şirket adına düzenlenen iş deneyim belgeleri şirketten ayrılan ortakların hisseleri oranında değerlendirilir.Sermaye şirketlerinde(limited veya anonim şirket gibi) ise, böyle bir durum söz konusu değildir.
Namık DAĞALP
Hüseyin
26.11.2016 09:01:33
Proje Müdürü olarak aldığım bir iş bitirmenin kendi kurduğum firmada kullanımı nasıl oluyor. Örneğin 100 liralık iş bitirme'nin yüzde kaçı firmamda kullanılıyor.
İş bitirme ve iş durum belgeleri tam olarak, iş denetleme ve iş yönetme belgeleri ise, beşte bir oranında değerlendirilir.
Namık DAĞALP
evren oruc
21.11.2016 21:38:58
merhaba yeni kurduğum limitet şirketiime nasıl iş deneyim alabilirim ve beklemem gereken bir süre varmı
Şirket yeni kurulduğu için adına düzenlenmiş bir iş deneyim belgesi olmadığından, özel kesime iş yapılmak veya belge istenmeyen ihalelere katılmak suretiyle deneyim kazanılabilir.Ayrıca, iş deneyim belgesine sahip gerçek veya tüzel kişiler ya da mimar veya mühendisler ortak edilmek şartıyla (bir ve beş yıl bekleme süresi söz konusudur)şirket adına belgeler kullanılabilir.
Namık DAĞALP
Mehmet sait
19.11.2016 14:10:14
Anahtar teknik personel için iş denetleme belgedir mi yoksa iş yönetme belgesi mi düzenlenir.
İş denetleme veya iş yönetme belgesinin verilebilmesi için Yapım İşleri İhaleleri Uygulanma Yönetmeliğinin 47. maddesinde belirtilen pozisyonlarda bulunmak gerekir.
Namık DAĞALP