KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
sidar gözetir
18.11.2017 22:44:28
merhabalar.yeni mezun inşaat mühendisi ne kadarlık ihaleye girebiliyor. yeni mevzuatla yeni mezunlara diploma iş bitirme verilmeyecek deniyor. yani sıfır olacakmış bu doğru mu ?
KİK'in son kararlarında bu tutarın hesabında,yıl,ay,gün hesabı yapılmaktadır.Detayı görüşebiliriz(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
gökçen canol
17.11.2017 16:11:33
2007 yılından itibaren bir ltd şti de %50 ve %50 2 elektrik mühendisi ortağız. 4764 sayılı ihale kanuna göre ihaleye girebilirmiyiz.
Bahsettiğiniz şekilde ihalelere katılmaya cevaz veren hüküm Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğinden, mevcut durumda bir mühendis veya mimarın,sahip olduğu diplomasını tüzel kişiliği olan bir şirkette (örneğin kollektif veya komandit gibi şahıs ya da anonim veya limited gibi sermaye şirketinde)kullanmak istemesi halinde, diploma sahibinin, Kanunun 62. maddesi uyarınca, o tüzel kişilikte en az %51 veya daha fazla hisseye 5 yıl süre ile sahip olması gerekir.
Namık DAĞALP
evran kılınç
17.11.2017 15:25:29
şahıs firma ile diploma kuiş bitirme kullanrak iş yapytım.ve iş bitirme aldu-ım.Daha sonra şahıs firmamı ltd şirkete çevirdim.Diplomamı iş bitirme olarak kullanabilirmiyim.
Bir mühendis veya mimarın,sahip olduğu diplomasını tüzel kişiliği olan bir şirkette (örneğin kollektif veya komandit gibi şahıs ya da anonim veya limited gibi sermaye şirketinde)kullanmak istemesi halinde, diploma sahibinin, Kanunun 62. maddesi uyarınca, o tüzel kişilikte %51 veya daha fazla hisseye en az 5 yıl süre ile sahip olması gerekir.
Namık DAĞALP
osman altuntaş
17.11.2017 14:20:45
slm başkan bi hizmet alımı araç ihalelerinde iş deneyim belgesi kurum istiyor fakat firmanın iş bitirme belgesi kuruma kestigi faturalar ile yapmış ekapa işli degil bu nasıl olur
Kanun kapsamı dışındaki kuruluşlara (örneğin, özel kesime yapılan) bir iş söz konusu ise, bunlara ilişkin belgelerin Ekapa kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır.
Namık DAĞALP
metin yerlikaya
16.11.2017 15:27:05
Hocam merhaba, şu anda 17 yıllık şahıs firmam var .firmamı nevi değişliği ile tek ortaklı(ben) limited firmaya dönüştürmek istiyorum şahsıma ait iş deneyim belgelerini süre beklemeden kullanabilirmiyim ve önceki işlerdeki taahhütlerimdeki yükümlülüklerim aynen tüzel kişiliğe geçermi?teşekkürler
Kanunun 10. maddesinde yer alan".. Bu belge sahiplerinin kuracakları veya ortak olacakları tüzel kişiliklerin ihaleye girebilmesinde en az bir yıldır tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip olmaları, her ihalede bu oranın aranması ve teminat süresince bu oranın muhafaza edilmesi zorunludur..." şeklindelki hükmün unutulmaması gerektiği kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
Fikri ÖNDER
16.11.2017 08:04:45
Hocam Merhaba. Hizmet işinde iş deneyim belgesi düzenlenebilmesi için işin %80'ni yapılması gerekiyor mu yoksa paraya (oraana) bakılmaksızın iş deneyim belgesi düzenlenmelidir.
Hizmet işinde iş deneyim belgesinin düzenlenebilmesi için işin tamamlanması ve kabulünün yapılmış olması gerekir.
Namık DAĞALP
yasemin yaman
15.11.2017 17:13:14
Hocam merhabalar 7 yıllık mimarım ilk defa bir ihaleye hazırlanıyordum ama 1 ay kadar öncesinde alkollü araç kullanmadan dolayı hakkımda dava açıldı duruşma nisan ayında bu şartlarda ihaleye girebilir miyim
4734 sayılı Kanun kapsamında yapılan ihalelerden dolayı dava açılması söz konusu olmadığından ihalelere girmenizde bir sakınca bulunmamamaadır.
Namık DAĞALP
Süleyman soytürk
04.11.2017 11:38:10
Hocam merhabalar. 21 b ihalede isteklinin iş deneyimi 1. Teklifine yetmiyor. 2. Teklif istendi. 2. Teklifine yetiyor. Bu isteklinin teklifi geçerlimidir. Yoksa ilk teklifine yetmediği için elenmelimidir. Firmanın 2. Teklifi en düşük teklif olmuştur. Teşekkürler
İlk oturumdan sonra yapılan değerlendirmede,teklifi yeterlik kriterlerine uygun olmayan isteklilerin değerlendirme dışı bırakılarak gerekli işlemler yapıldıktan sonra kalan isteklilerin 2. teklif için çağrılmaları gerektiğinden, ilgilinin geçte olsa teklifinin değerlendirme dışı bırakılması gerektiği kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
Fatih Arsen
02.11.2017 11:53:12
Hocam Merhaba. Ben bir ihaleye girdim Birim Fiyat teklif cetveli doldurdum eksiksiz.ama çıktı alırken başlık kısmı sadece Teklif cetveli diye çıkmış bu elenme nedeni olurmu
Sadece bu nedenle teklifinizin değerlendirme dışı bırakılmaması gerekir.Aksi halde görüşmemizde yarar vardır.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
MEHMET ALI ARSLAN
31.10.2017 13:45:45
Vergi mukkelefiyetim var mimarlar odasına kayıtlı tim. Bakım onarım ve inşaat işlerinin ihalesi görebilmen için TICARET VE SANAYI ODASI KAYIT ZORUNLULUGU VARMI. TESEKKURLER
İhaleye katılırken ilgili odaya kayıtlı olunduğuna dair belge istenmemekle beraber, ihalenin uhdenizde kalması halinde teklif mektubunda yer alan "...Ayrıca ihale tarihi itibariyle mesleki faaliyetimizi mevzuatı gereği ilgili odaya kayıtlı olarak sürdürdüğümüzü ve ihalenin üzerimizde kalması halinde sözleşme imzalanmadan önce, bu durumu tevsik eden belgeleri 4734 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat ile ön yeterlik ve ihale dokümanında yer alan düzenlemelere uygun olarak İdarenize sunacağımızı taahhüt ediyoruz..." şeklindeki hükmün dikkate alınması gerekir.
Namık DAĞALP