KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
Teyfik AKALP
27.09.2014 17:47:18
Saygılar hocam. hocam devam eden anahtar götürü bir bina yapım işimiz var ve proje değişikliği nedeniyle 5 aydır durmuş vazıyetteyiz, idarenin yapmış olduğu proje değişikliği keşif artışını oldukça aşıyor ve söz konusu proje değişikliği kalan imalatlarımızla bağlantılı olarak yapılması gerekiyor. idare henüz geçici kabülü yapılmamış bir iş için yeni biri ihale yapması sözkonusu olabilirmi, eğer bu mümkünse fen ve sanat kurallarına uygun bir geçici kabul yapılması mümkünmü?
Sn Akalp sorunuzu bu köşede cevaplamak imkansız,belgelerle gelip reandevu alıursanız daha sağlıklı bir müşavere yapılabilir.
Av. Atilla İNAN
mehmet celal
27.09.2014 14:55:09
Sayın hocam inşaat mühendisiyim ve kendime adıma iat üst yapı işbitirmem bulunmakta %100 kendime ait bir limited şirketi kurdum ve bir yılını doldurdu. diplama ve diğer işbitirmemin % kaçını kullanabilmekteyim. Saygılar sunarım
Bir mimar veya mühendis bekleme süresi olmadan şahsen diplomasını ihalelerde benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği gibi, diplomasını %51 veya daha fazla hissesine 5 yıl süre ile sahip olduğu tüzel kişiliği olan bir şirket (örneğin anonim veya limited şirket) adına da kullanmak suretiyle ihalelere iştirak edebilir.Bir iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirket adına kullanılabilmesi için, belge sahibinin o şirkette en az bir yıl süre ile yarıdan fazla hisseye sahip olması gerekir.Bu açıklamalar çerçevesinde durumunuzu değerlendirmeniz mümkündür.
Namık DAĞALP
mert karacay
27.09.2014 12:15:57
Selamlar..Almış olduğumuz işte ek iş çıkmış durumda ve bu ek işide belirli nedenlerden dolayı idare bizim yapmamızı istiyor.İşin devamı olduğu için ek işin tutarını bize verdiğimiz ihale bedelinden oranlayarak sözleşme yapmak istiyorlar .bizde yaklaşık malıyet uzerınden degerlendırılmesını talep ettik bu durumda ne yapılmalıdır?
işhalenin anahtar teslimi iş mi birim fiyat iş mi olduğunu bile bilmeden konuya nasıl sağlıklı bir cevap verilebilir. Bir randev alıp gelirseniz daha sağlıklı bir müşavere yapılabilir.
Av. Atilla İNAN
Erkan Sazak
25.09.2014 21:44:49
öncelikle ilginize simdiden tesekkur ederim.Girdigimiz bir iyapim isi halesinde imza sirkusu ile teklifteki imzanin birbirini tutmadigi gerekcesiyle elendik karar tebli edildigi gun gecici teminat mektubumuzu aldik.sorum gecici teminat mektubunu almis olmamiz yasal sure icerisinde elenmemize itiraz etmemize engelmidir
Geçici teminat mektubunu almanız hak aramanıza engel olmadığı gibi elde edeceğiniz olumlu sonuçlardan yararlanabilmenize de engel değildir.
Av. Atilla İNAN
oksu sondaj ltd. şti.
23.09.2014 07:51:09
hocam saygılar..Yapım işi için Bir şirketle nöter sözleşmesi yaptık ve iş için iş yeri bildirgesi ssk ya verdik ve işçi gösterdik ve iş bedeli fatura kestik bu iş özel sektör iş deneyimi oluyormu ihaleye girerken bu belgeleri nasıl sunacağız.
özel sektör iş deneyimi belgesi alabilmek için bazı koşulları gerçekleştirmişsiniz kabul ve ssk belgeleri deg erekli eğer belediyesınırları içerisinde ise belediyeye belediye sınırları dışında ise değişik yerlere başvuru yapılmalı İş tutarı ne kadar profosyenel yardım isterseniz arayınız 03124351907
Av. Atilla İNAN
galip hisamioğlu
17.09.2014 16:31:28
hocam saygılar.. Anonim şirketlerde gerçek kişilere yapılan hisse devirleri ile iş deneyim belgelerinin kullanılması için en az 1 yıl bekleme zorunluluğu varmıdır.
iş bitirme belgesi şirkete aiy ıolduğunda oretaklaın paylarını devri durumu değiştirmez
Av. Atilla İNAN
Nurullah AYDIN
15.09.2014 14:53:00
İnşaat alanında İş bitirmesi olan ......Bilişim İnş.Otom. Medikal Temz. Hizm. Limited Şirketimde Tadil yapsam yani bazı maddeleri çıkarırsam ve çıkardıktan sonra tic. sic. gazetesinde yayınlandıktan da sonra teklif vereceğim işlerde sorun olurmu
İhale konusu alanda faaliyet gösteren ve ihale veya ön yeterlik dokümanı satın almış gerçek veya tüzel kişiyi ya da bunların oluşturdukları ortak girişimi,şeklinde tanımlanan istekli olabilecek vasfı haiz olmak ve ihalede istenen konuda iş deneyimine sahip olmak kaydıyla bir sakınca olmayacağı kanaatindeyim.
Namık DAĞALP
Murat UYANIK
14.09.2014 12:53:31
Saygılar hocam, Çatı açıkken bastıran yağmur yüzünden alt kat asma tavan parkeler ve tüm dolap vs. malzeme zarar görmüştür, All-risk sigorta var fakat ekspertiz incelemsi tamamlanmamış, sigorta firması onay verse bile ödemeyi idareye yapacaklar, bu durumda yüklenici firmanın sorumluluğu nedir? Çıkartılan hasar listesi gerçeği yansıtmıyor idare ile yüklenici arasındaki sorumluluk, yaptırım vb. izlenecek yol ne olmalıdır, Teşekkürler...
İdare ile yapılan sözleşmede yer alan hükümlerin dikkate alınmasında yarar vardır.Bu hükümler incelendikten sonra detayı görüşebiliriz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
fatma kılıç
08.09.2014 17:04:30
şirket sahibiyim. yaklaşık 6 senelik mimarım. ihalelere girerken iş bitirme için diplomam yeterlimidir? değilse ne yapmam gerekir
Bir mimar veya mühendis bekleme süresi olmadan şahsen diplomasını ihalelerde benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği gibi, diplomasını %51 veya daha fazla hissesine 5 yıl süre ile sahip olduğu tüzel kişilik (örneğin anonim veya limited şirket) adına da kullanmak suretiyle ihalelere iştirak edebilir ve mezuniyet sonrası geçen her yıl için 175297 TL benzer iş deneyimi olarak dikkate alınır.
Namık DAĞALP
Sunay AYNALİ
06.09.2014 12:38:25
Adıma tanzim edilmiş olan İş Deneyim Belgesini Şahsım adına kurmuş olduğum Limited Şirkette hemen kullanabilirmiyim
İş deneyim belgesi farklı kişlere ait olduğu için kullanmanızın mümkün olmadığını düşünüyorum
Av. Atilla İNAN