KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
İBRAHİM EĞİLMEZ
06.10.2015 14:26:15
KAMU İHALELERİNDE VERİLMİŞ OLAN BİR NAKİT KESİN TEMİNATIN YERİNE YÜKLENİCİ ADINA OLMAYAN BİR TEMİNAT MEKTUBU VERİLEBİRİL Mİ.TEŞEKKÜRLER HAYIRLI İŞLER
teminatlar her zaman değiştirilrbilir ancak eksiksiz şekilde aynı güvenceyi gağlaması şartır. söyledfiğniz durumda amaç gerçekleşemeyeceğinden mümkün olmayacağını düşünüyorum
Atilla İNAN
Emre Aydoğan
05.10.2015 23:22:18
Sayın Hocam,özel inşaata ait, inşaat sahibi ile müteahhidin aynı kişi olmasından dolayı fiilen noter onaylı bir sözleşme yapmanın ve kişinin kendi kendine taahhüt vermesinin imkansız olacağı göz önüne alınarak ,sözleşme olmaksızın yapıyı tamamlayıp yapı kullanma izin belgesi alan vatandaşa belediye olarak iş bitirme belgesi düzenlenebilirmi? Saygılarımla…
İş deneyim belgelerişnin amacı göz önünde tutulduğunda yüklenicini,n gerekli kapğasitede iş yapabildiği kanıtlandığı için iş deneyim belgesi alma hakkı var. Bununla birlikte yüklenicinin söz konusu i,şi tamamladığına ilikin bir tesbit yaptırması kamu görevlilerinin sorumlu tutulmammaıs açısından yararlı olur.
Av. Atilla İNAN
Ayhan HOŞ
09.09.2015 10:04:33
Pazarlık Usulü (21/b) ile ve 7 davetlinin katıldığı ihalede aşırı düşük teklifler olduğundan aşırı düşük teklif açıklamasını istenmiş, ancak teknik şartnamede çiğ girdi miktarları belirtilmediğinden ihale iptal edilmiştir. Aynı usulle çıkılacak olan yeni ihaleye iptal edilen ihaleye davet edilenlerin tamamını davet etme zorunluluğu var mıdır?
Zorunluk yok ama davet edilmeleri etik olur
Av. Atilla İNAN
ismail öndül
08.09.2015 12:12:09
haziran 2015 de inşaat sürem bitti.haklı süre taleplerime cevap alamadım.sürem bitmeden yaptığım hakedişim ödenek yokluğundan henüz ödenmedi..son gelen ödenekten firmamıza ödeme yapılmayıp başka inşaatlara aktarılmış..bu durmda tasfiye hakkım doğarmı..saygılar.
Siz bu kadar önemli bir konuda yeterince inceleme olanağı bulamadığım bir konuda vereceğim görüşle karar verebilrimisiniz. Konuyu inceleyebilmek için gerekli belgelerle gelip görüşme yapmamamız lazım 03124351907
Av Atilla İNAN
Berkant Kandemir
01.09.2015 12:51:54
Hocam merhabalar, Ben elektronik mühendisiyim, yaklaşık 8 yıldır nşaat firmalarında elektrik şantiye şefliği yaptım. 2 ortaklı limited şirketi kurup inşaat işleri yapmak istiyoruz. Kamu ihalelerine girmekistiyoruz. İnşaat mühendisi değiliz. Kuracağımız firma kamu ihalelerine girebilirmi?
Hiç öğrenimi olmayanlar müteahhitlik yapabilirken böyle bir soru sormanıza şaşaırdım
Av.Atilla İNAN
Tugba
25.08.2015 14:04:21
Bir arsa icin ihaleye girdim parasinida yatirdim fakat belli bi miktar kdvsi varmis onu 6 aydir odemedim ve tapuyu alamadim parama sıkınti olur mu
Detay için görüşelim.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
halil çalımlı
21.08.2015 20:43:03
şahıs şirketi ile ihalelere katılabilir miyim ?
Yeterlik kriterlerini sağlayan gerçek veya tüzel kişilerin ihalelere katılmasında bir engel bulunmamaktadır.
Namık DAĞALP
Hıdır Pencar
21.08.2015 17:48:40
Hocam Merhaba Gerçek Kişi olarak faaliyet gösteren bir inşaat mühendisinin hem yüklenici iş bitirmesi var hemde şantiye şefliği olarak iş denetleme belgesi var. iş denetlemesini ayrı bir şirkete iş bitirmesini ayrı bir şirkette yarıdan fazla hisselerine ortak olarak aynı ihaleye teklif vermemek koşulu ile ihalelere girilebilinir mi? Teşekkür ederim.
Yönetmeliğin 47. maddesinde yer alan "...Tüzel kişi tarafından sunulan iş deneyimini gösteren belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, bu ortağa ait iş deneyimini gösteren belgeler teminat süresi sonuna kadar başka bir tüzel kişiye kullandırılamaz..." şeklindeki hükmü dikkate almanızda yarar vardır.
Namık DAĞALP
Muhammet Ali VARLI
21.08.2015 15:59:55
4734 e göre yapılan Hizmet Alım ihalesi kapsamında tarafımızdan talep edilen ÖZMAL şartı mevzuatta yeri varmıdır? Kooperatiflerin üyeleri ile kurdukları İŞORTAKLIĞI beyanında ÖZMAL şartı ortakların malları ile karşılanabilirmi?
İhalelerde gerekli olan makine ve teçhizatın kendi malı olarak istenmemesi esastır.Ancak, işin gereği olarak bunların bir kısmı için kendi malı olma şartı istenebilir.Bu şartın ihaleye giren gerçek veya tüzel istekli tarafından veya iş ortaklığı olarak girilen ihalelerde ortaklardan biri veya bir kaçı tarafından sağlanabilir.
Namık DAĞALP
Ümit Coşkun
21.08.2015 13:32:25
Sn. Hocam, Aralık 2014 kuruluşlu bir firma olarak bir ihaleye iştirak etmek istiyoruz ve ihalede iş deneyim belgesi istenmektedir. 1 yılı doldurmamış firmalardan iş deneyim belgesi istenmediğine dair bir bilgi aldık ama Kamu İhale Kanunu'nda bu hususu göremedik. Bilginin doğru olup olmadığı, doğru ise hangi maddeye göre doğru olduğu konusunda bilgi vermenizi rica ederiz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz. Saygılarımızla.
Yeni kurulmuş firmalara ilişkin bir muafiyet bulunmamaktadır.Gireceğiniz ihalelerde iş deneyim belgesi isteniyorsa bu belgenin teklifle beraber sunulması gerekir.İş deneyim belgenizin bulunmaması nedeniyle belge istenmeyen ihalelere katılmak veya özel kesime iş yapmak suretiyle deneyim kazanabileceğiniz kanaatindeyim.
Namık DAĞALP