KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
FERAL İNŞAAT
21.10.2014 12:44:10
hocam iş deneyim belgesi olan bir şirketi kendi şirketimize ortak alırsak iş deneyim belgesini kullanabilirmiyiz?
Bir gerçek veya tüzel kişiye ait iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanılabilmesi için belge sahibinin(gerçek veya tüzel kişinin) söz konusu şirkette en az bir yıl süre ile yarıdan fazla hisseye sahip olması gerekir
Namık DAĞALP
Abdullah Çatal
20.10.2014 23:51:28
merhaba belediye ihalelerine arsa satış vs. hiç ihaleye girmemiş birisi gerçek şahıs kişiler girebilirmı.
tabi girebilir.
Av. Atilla İNAN
bahar doğangün
20.10.2014 12:43:53
İyi çalışmalar dilerim. tek ortaklı bir şirketimiz var ve yapım ihalelerine girmek istiyoruz. Ancak şirket ortağı mimar ya da mühendis değil. Daha önceden de yapım işi ile ilgili hiç iş deneyim belgemiz yok. Bu durumda yanımızda mimar ya da mühendis çalıştırsak onun mezuniyet belgesini iş deneyimi olarak kullanabilir miyiz ? Eğer kullanabilirsek ne kadar zamandır şirketimizde sigortalı olarak çalışması gerekmekte. Bilgi vermenizi arz ederim. Saygılar
Bir mimar veya mühendis bekleme süresi olmadan şahsen diplomasını ihalelerde benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği gibi, diplomasını %51 veya daha fazla hissesine 5 yıl süre ile sahip olduğu tüzel kişiliği olan bir şirket (örneğin anonim veya limited şirket) adına da kullanmak suretiyle ihalelere iştirak edebilir.
Namık DAĞALP
tarık
16.10.2014 17:22:33
hocam alt yüklenici ve asıl yüklenici aynı iş bitirmeyle aynı ihaleye teklif verebiliröi saygıllar
alt yüklenici ve asıl yüklenici i,ş deneyim belgeleri farklıdır. Aynı iş deneyimi ilke ihalelelere katılamazlar
Av. Atilla İNAN
Müslüm PALA
14.10.2014 14:12:25
Sayın hocam kurum olarak yapmış olduğumuz hizmet alımı temizlik hizmeti için alınan personelin kurum içerisinde başka işlerde örn. bahçe işleri, inşaat, badana boya gibi işlerde çalıştırmamız uygun olurmu. olaki bu işlerde çalıştırdık ve sözleşme ve şartnamemizde yok ve başına bir kaza geldi sorumluluğumuz ne dir. saygılar
Bu konuyu bir iş hukuku uzmanına danışmanızda yarar var
Av. Atilla İNAN
TANER SALİHİ
14.10.2014 14:02:09
Sayın Hocam saygılar...şirketimizin %50 si 32 yıllık diploması olan İnş. müh. e ait diğer %50 hissesi ise 4 yıllık bir inş. Müh. e aittir. 2014 yılının 4, ayında işortaklığı ile ihale aldık. Ancak bu ihaleden sonra mevzuatta bir değişklik oldu. Bu ortaklık oranıyla 32 yıllık diploma iş bitirme olarak kullanılıyormu? ( ortaklıl 3. ayda kurulmusutur)
Mevzuat değişikliğinden önce aldığınız ihale hakkında mevzuat değişikliği uygulanmaz
Av. Atilla İNAN
arf
14.10.2014 11:03:13
sayın hocam farklı firmalar adına aynı şahsın ihale dokümanı aldığı ihaleler oluyor bunun hukuki boyutu nedir böyle durumlarda idarenin veya komisyonun yapması gereken bir durum varmıdır.
Kanımca ihale dökümanı alımı fazla bir şarta bağlanbmış değil
Av. Atilla İNAN
ERCAN ERMETİN
13.10.2014 16:53:44
DEĞERLİ HOCAM , BİR YAPIM İŞİNDE SÖZLEŞME İMZALANMIŞ OLUP YÜKLENİCİ BİRİM FİYAT TEKLİF CETVELİNİ İNCELER İKEN TEKLİFİNİ OLUŞTURMA AŞAMASINDA BİRİM FİYAT TARFİLERİ DOSYASI İÇİNDE BULUNAN HER POZA YÖNELİK AÇIKLAMASI YAPILMIŞ TARİFLERDEN YOLA ÇIKMIŞ VE RTEKLİFİNİ VEREREK SÖZLEŞMEYİ İMZALAMIŞTIR FAKAT TEKNİK ŞARTNAMEDE BAZI POZLARDA BİRİM FİYAT TARİFİNDE TEKLİF BEDELİNİN İÇİNDEDİR İBARESİ ALTINDA BULUNMAYAN İMALATLARIN DA İLGİLİ POZA VERİLEN TEKLİFİN İÇİNE DAHİLDİR YAZMAKTADIR ESAS OLAN BİRİM FİYAT TARİFİMİDİR YOKSA TEKNİK ŞARTNAMEDE DE BELİRTİLEN EK MALİYETLERE KATLANILMAK ZORUNDAMIYIZ.
teknik şertnemenini,n önceliği olduğunu düşünüyorum ama tartışmalı bir konu özel plarak incelenmesi gerekir.
Av. Atilla İNAN
Teyfik AKALP
27.09.2014 17:47:18
Saygılar hocam. hocam devam eden anahtar götürü bir bina yapım işimiz var ve proje değişikliği nedeniyle 5 aydır durmuş vazıyetteyiz, idarenin yapmış olduğu proje değişikliği keşif artışını oldukça aşıyor ve söz konusu proje değişikliği kalan imalatlarımızla bağlantılı olarak yapılması gerekiyor. idare henüz geçici kabülü yapılmamış bir iş için yeni biri ihale yapması sözkonusu olabilirmi, eğer bu mümkünse fen ve sanat kurallarına uygun bir geçici kabul yapılması mümkünmü?
Sn Akalp sorunuzu bu köşede cevaplamak imkansız,belgelerle gelip reandevu alıursanız daha sağlıklı bir müşavere yapılabilir.
Av. Atilla İNAN
mehmet celal
27.09.2014 14:55:09
Sayın hocam inşaat mühendisiyim ve kendime adıma iat üst yapı işbitirmem bulunmakta %100 kendime ait bir limited şirketi kurdum ve bir yılını doldurdu. diplama ve diğer işbitirmemin % kaçını kullanabilmekteyim. Saygılar sunarım
Bir mimar veya mühendis bekleme süresi olmadan şahsen diplomasını ihalelerde benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği gibi, diplomasını %51 veya daha fazla hissesine 5 yıl süre ile sahip olduğu tüzel kişiliği olan bir şirket (örneğin anonim veya limited şirket) adına da kullanmak suretiyle ihalelere iştirak edebilir.Bir iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirket adına kullanılabilmesi için, belge sahibinin o şirkette en az bir yıl süre ile yarıdan fazla hisseye sahip olması gerekir.Bu açıklamalar çerçevesinde durumunuzu değerlendirmeniz mümkündür.
Namık DAĞALP