KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
Abdulbari Alan
01.09.2014 17:02:19
Selamlar hocam inşaat mühendisliği 1 yılımı bitirdim yaklaşık 16 ay oldu girebileceğim ihale limiti ne kadardır?
Bir mimar veya mühendise ait diplomanın ihalelerde iş deneyim belgesi olarak kullanılmak istenmesi halinde,mezuniyet sonrası geçen her yıl için 175297 TL benzer iş deneyimi olarak dikkate alınır.
Namık DAĞALP
ABC Taşımacılık Tic.Ltd.Şti
29.08.2014 11:34:59
iyi çalışmalar hocam Personel taşıma ihalesine katıldık idareye itirazda bulunduk idare bizim itirazımızı red etti 15.08.2014 tarihinde 20.08.2014 tarihinde 10.gun sonra geçiçi teminatımızı almak için idareye gittik idare bize ihale üzerinde kalan firmaya 25.08.2014 tarihinde sözleşme imzalanması için davet yazısı yazdıgını söyledi bu süreç yasal mı ? Saygılarımızla A.B.C Taşımacılık Tic.Lid.Şti
Şikayetin reddedilmesine ilişkin yazının bildirildiği tarihi takip eden 10 gün içinde kamu ihale kurumuna itirazen şikayette bulunulmaması halinde, idarenin sözleşme imzalamasına engel bir durum bulunmamaktadır.
Namık DAĞALP
Muhammet ÖZTÜRK
28.08.2014 21:09:17
İyi Çalışmalar Hocam; Devam eden bir yapım işinde şirket ortaklarının birinin vefat etmesi durumunda idare ne yapması gerekir.
Önemli olan şirketin devam etmesidir. Şirket ortağının ölmesiyle şiket tüzel kişiliği sona ermez. Bu durm şirketin iç meselesidir. ihaleyi yapan idareyi ilgilendiren bir konu değildir.
Av. Atilla İNAN
Murat Ak
27.08.2014 16:21:18
İyi çalışmalar Hocam İnşaat Mühendisi diplomamla girdiğim ihalede sonucunda Bağkur Borclarım ssk borcu kapsamında değerlendirilirmi?Tşk ler
BVağkur da bir sosyal güvenlik kurumudur.
Av. Atilla İNAN
Hüseyin ARSLAN
27.08.2014 11:54:24
Hocam iyi günler. Kesinleşen ihale komisyonu kararında teklifi geçerlilik dışı bırakılan istekli idareye şikayet başvurusunda bulunmamıştır. Başka bir isteklinin kendi teklifiyle ilgili bir şikayeti üzerine ihale yetkilisi ihaleyi teklifi değerlendirme dışı kalıp buna şikayet başvurusu yapmayan firmada bırakmıştır. Bu durumda nasıl bir yol izlenmelidir. Teşekkürler.
Durumu etraflıca değerlendirebilmek için görüşmemiz gerekli 05324813718
Av. Atilla İNAN
Ali Tarhan
26.08.2014 11:33:10
Hocam İyi günler, İş bitirmesi Ltd şirkete ait olan bir firmanın hisselerini dıarıdan bir iş bitirmesi olmayan bir firma satın alırsa ihalelere girebilirmi
Tüzel kişiliği olan bir şirket adına düzenlenmiş bir belgenin başka bir şirkette kullanılabilmesi için belge sahibi şirketin belgeyi kullanacak şirkette en az bir yıl süre ile yarıdan fazla hisseye sahip olması gerekir.Tersi bir durumda belge kullanılması söz konusu değildir,diğer bir deyişle,belgesi olmayan bir firmanın belgesi olan firmayı satın aldığında hissedar olur.
Namık DAĞALP
ABDULLAH ÖLMEZ
25.08.2014 18:55:57
hocam öncelikle bizi aydınlattığınız için çok teşekür ederim. hocam mevcut bir şirketin %51 hisse sini başka bir şirkete devredersek. hisseleri devrettiğimiz şirkete ait iş deneyim belgesini kullana bilir miyiz.
İş deneyim belgeleri şirkete ait olduğu için başkaları tarafından kullanılamaz
Av. Atilla İNAN
Adem AKÇAY
25.08.2014 15:51:31
Merhaba. Tüzel kişilik ortaklarından %51 hisseye sahip inşaat mühendisinin diplomasını iş deneyim olarak sunabiliyorduk. Şimdi tüzel kişilikler tek bir kişi tarafından kurulabildiğinden , ben inşaat mühendisi olarak tek başıma ltd.şti. kurduğumda diplomamı iş deneyim olarak kullanabiliyor muyum yoksa en az 5 sene beklemem gerekiyormu? Bu 5 sene kanunu konulduğunda tek bir kişi tüzel kişilik kuramıyordu şimdi kurabiliyor. Teşekkürler.
Bu konudaki ihale haberdeki yazımı okuduğunuzda daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz
Av. Atilla İNAN
FIRAT DOĞU
24.08.2014 16:36:16
SAYIN HOCAM ALDIĞIMIZ,TAHAHÜT İŞİMİZLE İLGİLİ KURUMLA SIKINTI YAŞADIK BU SIKINTILARDAN DOLAYI İŞİ RESMİ OLARAK BAŞKA BİR FİRMAYA DEVRİNİ YAPTILAR ANCAK İDAREDE KALAN TEMİNATIMIZI İYADE ETMELERİNİ İSTEDİK İDAREDE İŞİN GECİCİ KABÜLÜ YAPILMADAN DEVREDEN FİRMANIN SORUMLU OLDUĞUNU SÖYLÜYOR KONUYLA İLGİLİ AYDINLATSANIZ İYİ OLUR İYİ ÇALIŞMALAR.
Bu konu araştırmayı gerektirdiğinden kolayca cevaplandırılacak nitelikde değil gerekli belger ve bilgiler incedlendiğinde sağlıklı cevap verebiliriz
Av. Atilla İNAN
ömer ekinci
23.08.2014 00:07:33
merhaba hocam. bir şahıs firması ve bir de 50-50 ltd şirketimiz var. sahıs firmaıs aynı zamanda 50 ortaklardan biri. bir ihaleye ortak girişim olarak yukarıda baksettiğimiz firmalar katılmasında bir sakınca var mıdır? 2. sorum ihalede bazı evraklar ıso-tse vs gibi evraklar istenmektedir. bu evraklar sadece ltd şirketinde mevcut. bu hali ile ortak girişim firmasında ihale için yeterli olur mu? 3.sorum sahıs firması ihaleye pilot ortak %80 diploma iş bitirme ile lmt şirketi ise %40 ihale dışı iş bitirme ile katılımı uygun mudur?
1)Tek teklif sunulacağından, bahsettiğiniz yapıda ortak girişim olarak ihaleye katılımda bir sakınca bulunmamaktadır.2)Söz konusu belgelerin, ortaklardan biri tarafından sunulması yeterlidir.3)İş ortaklığında, pilot ortağın istenen asgari iş deneyim tutarının en az % 80’ini, diğer ortakların her birinin ise, istenen asgari iş deneyim tutarının en az % 20’sini sağlaması zorunludur.İş ortaklığında, pilot ortağın istenen asgari iş deneyim tutarının tamamını sağlaması halinde; diğer ortaklar, istenen asgari iş deneyim tutarının % 40’ından az olmamak üzere, benzer işe ait olmayan bir yapım işine ilişkin belge sunabilirler.
Namık DAĞALP